Акција против узурпацијата на јавни површини во Битола

Од:

Акцијата „Ова не е паркинг“ е посветена на узурпацијата на јавните површини во Битола.

Граѓаните секојдневно се соочуваат со проблеми кои го ограничуваат нивното движење и ја загрозуваат нивната безбедност.

Иако Битола не е голем град паркирањето на јавните површини и тротоари зема се поголем замав и на одредени локации низ Битола. Практично е невозможно безбедно движење на пешаците.

Во изминатите неколку години поради трендот на узурпацијата на тротоарите предизвикани се повеќе несреќи, а постарите граѓани, инвалидизираните лица, велосипедистите и децата се почесто се обесхрабрени да се движат на одредени локации низ Битола.

Целта на оваа акција е да се изврши притисок врз надлежните односно општина Битола, МВР сериозно да се зафатат со решавањето на овој проблем и да ги вратат колите на улиците и пешаците на тротоарите.

Би можело да ве интересира

Вечерва изложба на Ферди Булут во КИЦ Битола

Горан Наумовски

Татко го натерал малолетниот син да ограби пензионерка од Битола

Ансамбли од Мексико, Ирска, Италија и Хрватска на „Илиденски денови“ во Битола

Притворен битолчанец кој со нож прободе познаник

Горан Наумовски

Тепачка на концертот на Теа Таировиќ во Битола: Малолетници се пресметале со ножеви

Орце Костов

„Ова е мојот ненасилен пораѓај“ – родилката која го изгуби бебето во битолската болница објави фотографија

А1он