АХВ: Случајот ќе биде разгледан, а инспекторот повикан на разговор и соодветно процесуиран

Од:

Агенцијата за храна и ветеринарство ја осудува и се оградува од постапката на инспекторот од подрачната единица на АХВ во Берово, во снимката која вчера беше објавена во медиумите и на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

„Како одговорна институција и за благосостојбата на животните, во најбрз рок случајот ќе биде разгледан, инспекторот повикан на разговор и соодветно процесуиран“, е потенцирано во соопштението од оваа институција.

Од таму додаваат дека против сите лица вклучени во случајот, Агенцијата за храна и ветеринарство ќе покрене и спроведе соодветна законска постапка.

Инаку здружението за заштита на животните „Анима Mунди“ на Фејсбук објави снимка на која се гледа како неколкумина мажи играат околу јагне ставено на маса со врзани нозе. Според организацијата, меѓу присутните на видеото е и инспектор за заштита на благосостојбата на животните, кој со овој чин го прекршува она што треба да го спроведува.

Би можело да ве интересира

Анима Мунди: Зошто државата е против активистите да ги стерилизираат и вдомуваат бездомните животни?

Ана Ололовска

Анима Мунди: Заштитата на копитарите постои единствено на билборди и единствено со финансиска поддршка

Ана Ололовска

Анима Мунди: Колење на јагниња во градинка во Делчево

Ана Ололовска

Анима Мунди прашува ако завршиле 102 кучиња заловени во 2020 год од ЈП Лајка

ВИДЕО: Инспектор од Берово место да го заштити се изживува врз врзано јагне, живо принесено на маса

Ана Ололовска

Реакција на Анима Мунди: Градоначалникот да даде имиња на сите за кои инсинуира дека оствариле профит