Ахмети го најави Бујар Османи за претседател: ДУИ бара и потпретседател на државата

Од:

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи ќе биде кандидат за претседател на Демократската унија за интеграција, најави денес лидерот на партијата, Али Ахмети.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети имаше јавно обраќање во кое ги повика граѓаните да изберат претседател и заменик претседател со 2/3 од гласовите, односно со двојно мнозинство, според Бадентер.

„Ве поканувам да ни се придружите на најважниот референдум во тоа време за:
Кажете „не“ на Русија, „да“ на Европа! Ајде да избереме претседател и заменик претседател со 2/3 од гласовите и двојно мнозинство Бадентер. Бујар треба да ја очекува оваа промена што ја бараме и во нашата програма за 2016 и 2020 година.

Отворањето на Уставот за случајот на претседателот ќе овозможи и усвојување на Договорот за добрососедство и продолжување на европската интеграција.

Претседателот Стево Пендаровски ќе биде кандидат на СДСМ и ќе се бори за втор мандат во вилата Водно. На Пендаровски ова ќе му биде трета кандидатура во низа. Противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе му биде пратеничката Гордана Силјановска Давкова. Опозицијата објави вчера, а кандидатурата на Силјановска треба да ја потврди на партиска конвенција на почетокот на март.

Кандидатура објави и градоначалникот на Карпош и претседател на ГРОМ Стевче Јакимовски. Тој на последните претседателски избори ја поддржа кандидатката на опозицијата, но сега е веќе остар противник на ВМРО-ДПМНЕ.

Арбен Таравари е кандидат на здружената албанска опозиција, а прва кандидатура објави професорката Билјана Ванковска која ќе биде претседателски кандидат на Левица. Покрај тоа и лекарот Вело Марковски најавува дека ќе собира потписи за кандидатура.

Досега најмногу претседателски кандидати на избори имало во 2009-тата кога беа пријавени вкупно 7 кандидати. На првите директни претседателски избори во 1994-та имаше само двајца кандидати, додека на последните во 2019-та имаше тројца кандидати од кои двајца (претседателот Пендаровски и Силјановска) повторно ќе се кандидираат на овие избори.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: ЕУ е единствена шанса за вистински и суштински промени во Македонија

Орце Костов

Мисајловски: Сплотени, сите заедно од Шуто Оризари порачуваме дека на 24 април победува Силјановска Давкова

Орце Костов

Пендаровски: Мицкоски по амбасади ветува дека прв негов приоритет ќе биде внесување на Бугарите во Уставот

Османи: Големиот Eвропски фронт ќе биде моќен штит за растечкиот национализам и ќе стане мост кон Брисел

Не постои законска можност Владата со заклучок да прогласува дополнителни неработни денови за да се гласа

Орце Костов

Пендаровски од Шуто Оризари: Македонија ќе оди напред само ако подеднакво ги вреднува сите етнички заедници

Предраг Петровиќ