Ахмети до Палмер и Бејли: Петокот беше само почеток на спроведувањето на Договорот од Преспа

Од:

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, денес во Скопје се сретна со заменик помошникот на државниот секретар на САД, Метју Палмер и со американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли.

Како што информираат од ДУИ, на средбата соговорниците дискутирале околу последните политички случувања во земјата, спроведувањето на Договорот од Преспа, реформите како и Евроатланската интеграција.

Ахмети ги потенцирал напорите за постигнување на потребната подршка во Собранието и истакнал дека петокот бил само почеток на повеќемесечниот процес за спроведување на Договорот од Преспа.

„Нашиот конструктивен придонес нема да изостане во наредните недели до заокружување на процесот за интеграција на земјата во НАТО и ЕУ. Земјата и регионот немаат друга алтернатива освен Евроатланската интеграција и усвојување на демократските западни стандарди“, истакнал лидерот на ДУИ.

Би можело да ве интересира

ДУИ предлага и онлајн одржување на собраниските седници

Ана Ололовска

ДУИ го поздравува четвртиот пакет од 470 милиони евра помош за граѓаните и економијата

Ана Ололовска

Кадрија: Со четвртиот пакет економски мерки, Владата докажа дека е посветена

Ана Ололовска

Кај портали со голи задници и партиски послушници заврши дел од државните пари за рекламирање на партиите

ДУИ ќе има пет заменици министри и пет државни секретари, директорските места не се поделени

А1он

Јахоски: Не сум ја напуштил ДУИ, по грешка сум пишан како независен пратеник

Жарко Настоски