Адвокатката на Јанева задоволна од сведочењето на Камчев во „Рекет“

Од:

Завршено е испитувањето на сведоците предложени од обвинетата Катица Јанева во случајот „Рекет“. Последни на листата, зад затворени врати беа бизнисменот Јордан Камчев и ексобвинителот на СЈО, Артан Ајро. Адвокатката Ирена Фрчковска која ја застапува Јанева во „Рекет“ за „А1он“ вели дека е задоволна од исказите на сведоците.

„Тоа се наши сведоци, ние ги предложивме. Задоволни сме што се одзваа на поканите, односно што сите дојдоа. Исказите одеа во наш прилог“, посочи Фрчковска.

Адвокатката посочи дека судот го одбил барањето за одложување на рочиштето и покрај тоа што таа имала потврда дека има мало дете, односно дека користи мерка од Владата, додека пак, Јанева има хронична болест и се препорачува таа да не излегува од дома.

Претходно, по поредлог на Јанева сведочење ексобвинтиелката, Ленче Ристковска. На следното судење ќе бидат презентирани вешти наоди.

Би можело да ве интересира

Катица Јанева им се соблекла на ревизорите по долна облека додека и презентирале извештај за работењето на СЈО

Кристијан Ландов

Јанева: Орце и Ана Камчеви се дно, Русковска нека пукне

Кристијан Ландов

Пресуда за Јанева и Јовановски на 18 јуни

Кристијан Ландов

Одбраната на Јанева: Изнесените докази и сослушани сведоци не го докажуваат делото на предметот

Ана Ололовска

Катица Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Ана Ололовска

Јовановски: Тврдењата на обвинителката се цитати од филмови, а не цврсти докази

А1он