Адеми: За неколку дена насоки за уписот на првачиња по епидемијата со морбили

Од:

Министерствата за образование и наука и за здравство за неколку дена ќе излезат со став и насоки за основните училишта во однос на уписот на првачињата со оглед дека со прогласувањето на епидемијата на морбили не се запишуваат невакцинираните деца, информира денеска министерот за образование и наука Арбер Адеми.

– Во постојана комуникација сме со Министерството за здравство. Секое наше решение треба да биде во согласност со уставната одредба дека основното образование е задолжително, но исто така треба да не се доведеме во ситуација да го загрозиме јавното здравство, изјави министерот за образование Арбер Адеми.

Со оглед дека имало одредена загриженост кај родителите при уписот на нивните деца во основното образование, како што рече Адеми, во наредните денови ќе дадат конкретна и јасна ориентација за сите основни училишта при уписот на првачињата.

– Во наредните денови ќе има заеднички став со Министерството за здравство и ова ќе биде решение, потенцира министерот Адеми.

Би можело да ве интересира

МЗ: Се воведува двојно читање на мамографските слики за рано откривање рак на дојка

Ана Ололовска

Пуштено во употреба ново одделение за акутни состојби во Психијатриската болница – Негорци

Ана Ололовска

Завршува ултиматумот на СОНК до МОН, Адеми на средба со синдикалците

Ана Ололовска

Адеми: Одлуките за избор на најполовна понуда за учебници се потпишани

Ана Ололовска

Филипче: Јавниот здравствен сектор е отворен за секој кој сака да се врати не само за тимот кој замина

Ана Ололовска

Филипче: Заврши првата фаза од тендерот за изградба на новиот клинички центар

Ана Ололовска