Адеми: ДИЦ има предлог за државната матура, ја следиме ситуацијата и нема простор за паника

Од:

Државниот испитен центар (ДИЦ) веќе има конкретен предлог за  полагањето државна матура, со оглед на вонредната состојба и неизвесноста како ќе заврши  учебната 2019/2020 година особено за средношколците матуранти.

– Предлогот на ДИЦ е доставен кај мене и според ситуацијата ќе одлучиме. Внимателно, сериозно и одговорно ја следиме ситуацијата. Ги следиме сите околности со кои се соочуваме и зависно од околностите и траењето на оваа состојба ќе преземаме и чекори, рече министерот за образование и наука Арбер Адеми во одговор на новинарско прашање како ќе се организира и спроведе државната матура и дали ситуацијата ќе ги одложи и уписите на факултет.

Посочи дека роковите, конкретни датуми, за полагање на државната матура се предвидени со календарот за организирање на учебната 2019/2020 во сите јавни средни училишта.

– Нема простор за паника, нема простор за вознемирување. Дај боже час поскоро да завршиме со овој предизвик и со оваа состојба и ќе има полагање на државна матура и ќе има уписен рок, уписна сесија, уписи во високообразовните установи, додаде Адеми на прес-конференцијата на која соопшти за новата мерка за онлајн-настава – национална платформа за учење од далечина што ќе профункционира утре.

Би можело да ве интересира

Адеми: Инвестирањето во децата е наш главен приоритет

Ана Ололовска

НАкС: Образованието и науката се поважни од коцкарници и трговски центри

А1он

Испитите и колоквиумите на факултетите може да се организираат електронски, но не и со физичко присуство

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Владата ќе доделува ваучери од 3.000 до 30.000 денари за младите

Кристијан Ландов

Државна матура нема, учениците нема да се вратат во клупите, учебната година ќе ја завршат онлајн

Ана Ололовска

Адеми бара пролонгирање на уписите во основно образование, родителите не можат да обезбедат здравствени потврди

Кристијан Ландов