61 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

Од:

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека била спроведена зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната.

„Денеска (25.11.2021) во периодот од 08.00 до 14.00 часот на територијата на СВР Битола спроведена e зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 61 возач. Од нив 30 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 31 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Утврдени неправилности кај 17 возила за јавен превоз на територија на СВР Битола

А1он

Во Tетовско за десет месеци 232 казни за некористење сигурносни појаси, 361 за зборување на мобилен при возење

А1он

Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

А1он

70 санкции за брзо возење на територија на СВР Штип

А1он

Возеле со над 70 километри на час повеќе од дозволеното, казнети 13 возачи во Тетовско

А1он

Во железничка несреќа во Битола повредени две деца

А1он