ВИДЕО: Нема притвор за Јанкулоска

Од:

По десет часа поминати во Кривичниот суд, поранешнаата министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска видно нервозна замина дома. Јанкуловска не сакаше да одговара на новинарските прашања. По неа од судот замина и генералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски.

Не е прифатена мерката притвор што ја побара Специјалното јавно обвинителство и највeројатно ќе биде поднесена жалба и за оваа одлука. Судот смета дека Јанкулоска и Божиновски не може да влијаат врз истрагата и сведоците и нема опасност од повторување на делото.

Претходно во судот беше обвинителката Фатиме Фетаи која се задржа околу 2 часа, по што продолжи распитот на Јанкулоска.

Би можело да ве интересира

Од крај на август почнуваат судењата за предметите кои се вратија од почеток поради разрешениот поротник

Кристијан Ландов

Главната расправа за „Титаник“ одложена за 24 август, утре завршни зборови за „Тендери“

Поранешен началник на крим-полицијата во СВР Охрид сведочеше во „Титаник”

Ана Ололовска

Судењето за „Титаник” продолжува на 17 мај

Ана Ололовска

Ново рочиште за „Титаник“ по два месеци пауза

Ана Ололовска

„Титаник“ одложен поради изолација на член на Судечкиот совет, продолжува на 5 април

Leave a Comment

sixteen − 5 =