Законски измени за продолжување на мерката за пет проценти ДДВ за продажба на станови

Од:

За пет години, односно до крајот на 2023 година се пролонгира рокот на примена на повластената стапка од пет проценти, на првиот промет на станбените згради и на становите што се користат за станбени цели, предвидува Предлог – законот за изменување на Законот за додадена вредност, усвоен на вчерашната седница на Владата.

– Измените предвидуваат пролонгирање на рокот на примена на повластената стапка од пет проценти, на првиот промет на станбените згради и на становите кои се користат за станбени цели, а кој ќе се изврши во рок до пет години по изградбата. Со предлог – законот рокот се продолжува за уште пет години односно од почетокот на следната година до крајот на 2023-та, соопшти владината прес-служба.

Продолжување на мерката за пет проценти ДДВ за продажба на станбен простор изминатиот период бараше приватниот градежен сектор. Градежната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија оцени дека ова е една од клучните мерки за стабилизирање на работата во градежниот сектор.

Би можело да ве интересира

Бесими: Од 2022 година, прагот за ДДВ обврзници се зголемува на три милиони денари

А1он

Владата не се откажува од проектот „Викенд без ДДВ“, се разгледуваат можностите кога може да се реализира

Ана Ололовска

Минимални трошоци за основање фирма и намалување на парафискалните давачки до 75 проценти, ветува Владата

Ана Ололовска

Секој петти стан во Скопје е под хипотека

А1он

Почна исплатата на МојДДВ за април мај и јуни, зголемен бројот на скенирани сметки

Ана Ололовска

Правните лица кои ќе донираат преку Solidarnost.gov.mk ослободени од данок и со олеснета постапка

Ана Ололовска