За три недели во Шпанија без работа останале 900.000 луѓе

Од:

Речиси 900.000 работници во Шпанија останаа без работа од 12 март досега, кога во земјата се воведени мерки против ширење на новиот коронавирус, вклучувајќи ја и забраната за движење.

Вкупно 898.822 работници ги загубија своите работни места од 12 март, покажуваат статистичките податоци. Повеќе од половина од отпуштените биле работници на определено време.

Во Шпанија минатиот месец бројот на невработени се зголеми на 3,5 милиони, што е најголем врој од април 2017 година.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени повеќе од два тона кокаин

Пораст на бројот на новозаразени од Ковид-19 во Шпанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Половина метар снег во Мадрид, најсилна снежна бура во последните 50 години

Жарко Настоски

Делови од централна Шпанија парализирани од снежна бура

Поради снегот, Реал нема да се врати во Мадрид и веднаш ќе лета за Малага на натпреварот од Суперкупот

Вакцини и храна за деловите во Шпанија погодени од бурата Филомена

Ана Ололовска