(ВИДЕО) Заев: Политичката и економската стабилност ја донесе германската компанија Гересхајмер која ќе отвори 400 работни места

Од:

По повод финалната фаза од градбата на фабриката на германската компанија „Гересхajмер“ во Бунарџик се одржа свеченост на која премиерот Зоран Заев истакна дека го радува определбата на менаџерите за нови инвестиции, за проширување на капацитетите и за нови работни места.

„Политиките даваат резултат. Креираме позитивен економски амбиент во земјата. Сите крупни политички одлуки што ги направивме всушност беа заради економскиот развој, за поддршка на инвестициите, за нови работни места, за повисоки плати. Посветеното работење на привлекување на нови реномирани странски инвеститори, на одржување на добри контакти со постоечките инвеститори, но и на поттикнување на домашните компании да ги прошируваат своите капацитети и да инвестираат во нови капацитети е политика којашто досега беше доминантна и ќе продолжиме сите во таква насока“, рече премиерот во своето обраќање.

Фабриката на „Гересхajмер“ ќе има 12.500 квадратни метри, а првите производи наменети за фармацевтската и медицинската индустрија ќе започнат да се произведуваат на почетокот на втората половина од 2020 година. Во неа ќе бидат отворени 400 работни места.

Заев истакна дека во моментот само во Бунарџик, во ТИРЗ 1 и ТИРЗ 2 се реализираат 12 нови објекти на странски инвеститори, чијашто вредност е околу 155 милиони евра и додаде дека одлуката на „Гересхајмер“ да инвестира во Северна Македонија е една од двете инвестиции кои дошле непосредно после потпишувањето на Протоколот за членство во НАТО.

„Политичката и економската стабилност ни овозможи ниво на вредност на странските инвестиции кои кршат рекорди од самостојноста на земјата. Не застануваме тука. Работиме на силна индустријализација базирана на високи технологии и добро платени работни места за нашите граѓани“, нагласи премиерот додавајќи дека владата забрзано ќе продолжи во фаќањето чекор со развиените земји.

Би можело да ве интересира

Грција и Македонија можат уште повеќе економски да соработуваат, се согласија Бесими и колегата Кундурос

Жарко Настоски

Власта ќе им дава повеќе помош на странските фирми што ќе вложуваат во неразвиените региони

Жарко Настоски

Објавен јавен повик за организиран одмор на работници со ниски приходи

Ана Ололовска

Од денеска субвенција за вграден плински уред во возилата понови од 2005 година

Ана Ололовска

Третиот бран на епидемијата ја кутнал македонската економија, велат аналитичари

Жарко Настоски

Бектеши: Се реализираат сите мерки од шестиот пакет, угостителите може да аплицираат согласно критериумите

Ана Ололовска