Путин: Русија ја престигна Германија и стана првата економија во Европа

Од:

Русија ја престигна Германија и стана петта економија во светот и прва во Европа според бруто домашниот производ мерено според паритет на куповната моќ, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

„Русија стана прва во Европа по економски обем и покрај тоа што се гуши и притиска од сите страни. Ја престигнавме Германија и го зазедовме петтото место во светот: Кина, САД, Индија, Јапонија, Русија“, рече Путин, истакнувајќи дека тоа е „неверојатен резултат под надворешен притисок“.

Според податоците на ММФ, Русија забележа економски раст од 2,2 отсто во 2023 година, што ја става пред сите земји од Г7, како и пред поголемиот дел од Европската унија. Затоа закрепна од благиот пад од 2,1 отсто, кој под првичниот притисок на санкциите и почетокот на Специјалната воена операција беше забележан во 2022 година.

Според податоците на Светската банка, рускиот БДП прилагоден на паритетот на куповната моќ во 2023 година изнесувал 5,33 трилиони долари.

Прва во светот е Кина со БДП од 30,3 трилиони долари, додека на второ место се САД, чиј БДП е 25,4 трилиони. Следуваат Индија (11,8), Јапонија (5,7) и Русија.

Најголемата економија на ЕУ, Германија, со БДП од 5,31 трилиони долари, падна на шестото место, а остатокот од топ 10 листата го пополнија Индонезија, Бразил, Франција и Обединетото Кралство.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Москва ја опустоши невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Предраг Петровиќ

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Мртво девојче е пронајдено покрај брегот на Рајна, уапсени се нејзините родители

Германија протера авганистанско семејство, Варшава го осуди овој потег како кршење на законот

Горан Наумовски

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР