Угостителските услуги за една година поскапеле за 6,3 отсто

Од:

Угостителските услуги во јануари годинава, во споредба со истиот месец од 2023, се зголемени за 6.3 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Во однос на декември лани, пак, угостителските услуги поскапеле за 0.6 %.

Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.3 %, Алкохолни пијалаци за 1.6 %,
Безалкохолни пијалаци за 1.7 % и Ноќевања за 0.8 %.

Би можело да ве интересира

Од земјава годишно се иселуваат 12 илјади луѓе, за пет децении Македонија ќе има 1,3 милиони жители

Катерина Ѓуровски

БДП зголемен за 2,2 отсто соопшти Статистика

Угостителските услуги за една година поскапеле за 14.8 отсто

Горан Наумовски

Зголемени цените на угостителските услуги

Истражување: Девет проценти од децата на возраст од 5 до 17 години имаат анксиозност

Катерина Ѓуровски

За 0,5 отсто поскапеле угостителските услуги во ноември во однос на октомври

Ана Ололовска