Ставревски: Започнува проектот за гасификација на Македонија

Од:

Руската компанија „Стројтранс гас“ и Македонски енергетски ресурски потпишаа Меморандум за соработка кој е првиот сериозен чекор кон изградба на националната гасоводна мрежа во земјава. Со овој чекор и официјално започнува реализација на проектот за гасификација на Македонија вреден 300 милиони евра. Договорот треба да се потпише најдоцна за неколку месеци, по што ќе почнат и теренските работи.

„Ова претставува круна на напорите што досега ги вложивме во рамките на Меѓувладината комисија и Спогодбата за регулирање на клириншкиот долг на Русија кон Македонија со кој ќе се реализира овој проект и последната посета на премиерот Никола Груевски и средбата што тој ја имаше со претседателот Владимир Путин во Санкт Петербург минатата недела“, изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и копретседател на Мешовитата комисија по потпишувањето на меморандумот.

Двете страни имаат најмногу месец-два да ги финализираат работите на своја страна и најмногу за три-четири месеци да се почне реализацијата на проектот, рече Ставрески.

 

Би можело да ве интересира

Заев: Секоја криза е шанса, затоа планираме големи проекти

Жарко Настоски

ВИДЕО: Инвестиции од повеќе од осум милијарди евра, најави премиерот Заев за следните шест години

Ана Ололовска

Чекаме важни европски пари за обнова на економијата по ковид-кризата, вели Заев

Жарко Настоски

„Гересхајмер“ отвори фабрика во Бунарџик, инвестиција од 25 милиони евра и 400 работни места

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Дрекселмајер“ отвора нова производствена линија во Кавадарци и нов производствен погон во Куманово

Ана Ололовска

ВИДЕО: Македонија официјално се вклучува во проектот Александруполи

Ана Ололовска

5 comments

Бучкуруш 02/07/2012 - 19:32 at 19:32

А бе ставрос јави се кај К-15 да ви обезбедат од лопатите што ги кријат под тезга зошто срамота е на сител пред шпиунот латас со раце, бетон во темел да фрлате.

Reply
commanddevil 02/07/2012 - 20:21 at 20:21

ohoioooooooo….ke ima ,,mrsenje brk,, i perenje paricki..? a vmwovcinjaaaa?

Reply
СИГМА 02/07/2012 - 21:07 at 21:07

Па ќе сече панделки.Лопатарот остана без работа па вмро-дпмне мора да мисли на својот ПАСТИР да не би отишол пред бирото за вработување ќе ископаат две,три дупки ќе донесат количка цемент и ете лопатарот ќе си ја заработи платата. Што да прават.Мораат.Инаку цел месец ќе им плачи.Лигло.

Reply
Bukefal 03/07/2012 - 02:59 at 02:59

ОД кај пари за гасификација, што лажат народ, ги потрошија парите на споменици и жални врби, сега им фалат пари и за пензии да поделат! Видоа дека народот е заентересиран за евтин гас, и ајде, они ќе правеле! Не можат еден автопат да санират, па гасификација ќе спровеле, апаши невидени!

Reply
commanddevil 08/07/2012 - 01:45 at 01:45

dali ke bide…gasifikacija ….ili gazifikacija

Reply

Leave a Comment

seven + 15 =