Становите поевтиниле за 4,3 отсто во втората половина од минатата година

Од:

Просечната цена на квадратен метар станбена површина поевтинела за 4,3 отсто во втората половина од минатата година во однос на првата половина, при што во Скопје намалувањето изнесува 2,8 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика.

Минатата година просечната цена на квадратен метар станбена површина изнесувала 44.994 денари, што е за 4,3 проценти повеќе во однос на 2018.

Во Скопје, квадратен метар станбена површина во просек се продавал за 48.204 денари што е за 3,1 отсто повеќе во споредба со 2018 година, додека во останатите населени места во државата просечната цена изнесувала 35.255 денари, или за 6,3 проценти повеќе во однос на 2018.

Наведените просечни цени на квадратен метар станбена површина се без данок на додадена вредност.

Би можело да ве интересира

Секој петти стан во Скопје е под хипотека

А1он

„Фортонмка“: Цените на становите ќе останат стабилни, освен во Центар и Карпош

Ана Ололовска

Законски измени за продолжување на мерката за пет проценти ДДВ за продажба на станови

Ана Ололовска

Цената на становите во Скопје лани паднала за 14 проценти

Ана Ололовска

Катастар: Намалена продажбата на станови, цената иста, некаде и во благ пораст

Ана Ололовска

Лани за 6,5 процени пониска просечната цена на становите

Ана Ололовска