Шпанија планира нов данок за најбогатите

Од:

Шпанската влада сака да воведе данок за најбогатите граѓани со цел да собере доволно пари за зголемените буџетски трошоци, изјави денеска министерката за буџет Марија Хесус Монтеро.

dobivaj vesti na viber

– Данокот треба да почне следната година, рече Монтеро, истакнувајќи дека поради парламентарната процедура можеби нема да биде готов за почетокот на 2023 година и дека за мерката разговара со помалиот партнер во владата Подемос, кој ја вклучи во својата предизборна програма.

Таа додаде дека Владата подготвува и нови даноци за енергетските компании и банките.

– Ќе користиме слична шема за енергетските компании и банкарството. Во следните две години… од големите богаташи во оваа земја ќе биде побарано за одреден временски период да се „исчистат“, рече Монтеро.

Шпанија ќе одржи локални и регионални избори следната година и веќе жестоко се дебатира дали да ги намали или зголеми даноците за да се ограничи инфлацијата и да се олеснат економските тешкотии предизвикани од руската инвазија на Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени повеќе од 15 тони марокански хашиш, уапсени 49 лица

Ана Ололовска

Европски земји каде јавниот превоз е практично бесплатен: Туристите можат значително да заштедат

А1он

Десетици илјади Каталонци побараа независност од Шпанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турист нападнат од крадци со нож, тепачка и брканици сред Барселона

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Во Шпанија падна град со големина на тениско топче, загина едногодишно девојче

Голем танкер со нафта кај Гибралтар е во опасност да потоне

А1он