Шпанија го зголеми ДДВ-то на 21 процент

Од:

Од денеска во Шпанија влегува во сила новата стапка на Данокот на додадена вредност (ДДВ), што се крева од 18 на 21 процент.

dobivaj vesti na viber

Мерката е дел од пообемниот владин пакет за штедење.

Шпанија планира со крајот на 2014 година да заштеди 120 милијарди евра, неодамна соопшти владата.

Оваа сума го вклучуваи пакетот за штедење вреден 65 милиарди евра, што беше објавен во јули и кој предвидува покревање од денеска на стапката на ДДВ (поскапувања проценети на 35 милијарди евра), како и укинување на божиќните бонуси за државните службеници и намалување на регионалните буџети за здравство и образование.

Се очекува новиот ДДВ да ги зголеми цените на производите за Шпанците, кои и без тоа страдаат од намалување на платите и невработеност од околу 25 проценти, забележаа агенциите.

Би можело да ве интересира

Потврдени први случаи на мајмунски сипаници во Данска и Шкотска

СЗО: Ширење на мајмунски сипаници во развиените земји веројатно по две рејв-забави во Шпанија и во Белгија

Црвен аларм: Рекордни температури – над 40 степени измерени во Шпанија

Ана Ололовска

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос ќе се врати во земјата

Ана Ололовска

Шпанија прва во Европа воведува платено боледување за жени со силни менструални болки

Ана Ололовска

Во Шпанија 22 случаи на акутен хепатитис

Ана Ололовска

1 comment

Mimi 01/09/2012 - 11:11 at 11:11

Ne kazuvajte vakvi raboti,sega Grujo stom se vrati od setanje okolu svetot,ke repne povisok danok i kaj nas.Se sto e loso niz Evropa Grujo go primenuva kaj nas,a se sto e dobro go ignorira.Spanija e pred bankrot kako i Grcija taka da nisto ne e cudno za takvi sostojbi tamu.Samo koj ke kaze kakva e nasata situacija vo Makedonija,nie sme 100 pati vo polosa pozicija od niv.Razlika e tamu protestiraat kaj nas molcat.

Reply

Leave a Comment

four × five =