Се укинуваат дозволите за превоз на товар и патници меѓу Србија и Северна Македонија

Од:

Карго превозот меѓу Србија и Северна Македонија, кој се врши во или од трети земји, со еколошки возила, ќе биде либерализиран, односно ослободен од режимот на дозволи од 1 август, изјави денеска министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ.

Во соопштението на Министерството за градежништво, транспорт и инфраструктура, тие наведуваат дека ова е резултатот од договорот постигнат на состанокот на Мешовитата српско-македонска комисија за меѓународен патен превоз на патници и товари што се одржа во Охрид на 5 јуни и 6.

„Договорено е транспортот на товар „до ​​и од трети земји“, кој се врши со еколошки возила – возила од категоријата „зелено возило“ и погоре (ЕВРО 2, ЕВРО 3, ЕВРО 4, ЕВРО 5, ЕВРО ЕЕВ и ЕУРО 6) се иззема од режимот на дозволи, односно го либерализира, почнувајќи од 1 август годинава. Исто така, либерализиран е и билатералниот карго превоз и карго превозот во транзит“, рече Весиќ.

Би можело да ве интересира

Бочварски: До 10 јули ќе се вози по патот Подмолје-Охрид, има силна градежна офанзива

Орце Костов

Пуштен сообраќајот за лесни возила на магистралата А3 кај Делчево

Ана Ололовска

Бочварски: Владата ќе помогне за санација на штетите од невремето во Делчево

Ана Ололовска

Саем за транспорт во комплексот „Борис Трајковски“

Ана Ололовска

Бочварски: Сите постапки ќе се реализираат со цел да се изградат коридорите на време

Ана Ололовска

Одобрени 243 милиони евра на „Бехтел и Енка“ за коридорите 8 и 10д

Горан Наумовски