Росоман ќе добие центар за туризам

Од:

Формирање центар за туризам и македонско-грчки кластер, се само дел од активностите предвидени со проектот за прекугранична соработка со Грција што го реализираат фондацијата „Тиквешки вински пат“ и општината Росоман.

Во рамки на проектот вреден над 500 илјади евра, од кои над 200 илјади за Росоман, треба да се реализира и промотивна туристичка тура низ Македонија и Грција за новинари и тур-оператори, насловена „Земја на виното”.

Според извршната директорка на „Тиквешки вински пат” Виолета Јанкова, проектот опфаќа и реконструкција на старата училишна зграда во Росоман.

– Таму ќе добиеме центар за туризам и изложба на храна и вино. Ќе формираме македонско-грчки кластер и ќе вршиме едукација за претставници на неговите членки. Ќе изработиме и промотивни материјали, рече Јанкова за МИА.

Почетниот состанок меѓу двете страни се реализираше викендов во Солун. Како што информира проект-менаџерот Ѓорѓи Крстевски од росоманската локална самоуправа, на средбата биле усогласени идните активности, но и разгледани можностите за нови соработки.

Од грчка страна, во проектот се вклучени Министерството за внатрешни работи, Италијанско-грчката комора, Универзитетот Аристотел со отсекот за туризам.

Би можело да ве интересира

Росоманец пријавил во полиција дека бил физички нападнат од сопругата

А1он

Студенти на Факултетот за туризам во Охрид освоија Гран при и пет медали на 18. Меѓународен гастрономски натпревар во Истанбул

Ана Ололовска

Отворен Саем за туризам во Скопје

Ана Ололовска

Овоштарите од Росоманско ќе добијат обесштетување поради мрзнењето на овошките

А1он

Дојран креира понуда за привлекување туристи во текот на цела година

Ана Ололовска

Жителите на Сирково побараа помош од градоначалникот на Росоман за да добијат приклучок кон патот Градско-Прилеп

Ана Ололовска