Путин: Руската економија закрепнува во многу сектори

Од:

Руската економија започна да закрепнува во голем број сектори, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на денешниот состанокт со државниот врв околу економски прашања.

– Навистина, гледаме закрепнување во голем број сектори“, рече Путин, наведувајќи ја како пример динамиката на производството штое приближно до нивото од минатата година во август-септември, објави агенцијата ТАСС.

Тој рече дека е слична состојбата и со сообраќајот на железнички товар, при што домашните испораки бележат благ пораст.

– Сепак, економијата сè уште не е свртена кон одржлив долгорочен раст, заклучи Путин.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Заштитна маска од бело злато и дијаманти се продава во Русија

Жарко Настоски

Во Русија вакцинирани повеќе од седум илјади војници

Ана Ололовска

Собјанин: Москва подготвена за вакцинација, почнува пријавување на граѓаните

Ана Ололовска

Објавен списокот на несакани ефекти што може да се појават по вакцинирањето со „Спутник 5“

Ана Ололовска

Во Русија рекорден број на новозаразени со коронавирусот од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Најмалку две жртви во пожар во болница во Москва

Ана Ололовска