Претседателот на Уганда го назначи Братислав Стоиљковиќ за трговски претставник на земјата за Југоисточна Европа

Од:

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени, го назначи српскиот бизнисмен Братислав Стоиљковиќ за трговски претставник на земјата за Југоисточна Европа.

На церемонијата одржана во лондонското предградие Виндзор, претседателот Мусевини го назначи Стоиљковиќ за претставник за трговски и инвестициски односи со Уганда за сите земји од Југоисточна Европа.

Обраќајќи им се на присутните на церемонијата, Мусевени ги повтори историските врски на Уганда со Југославија, кои траат од првиот самит на Движењето на неврзаните одржан во Белград во 1961 година. Тој со гордост нагласи дека Уганда ќе биде домаќин на самитот на Движењето на неврзаните следната година.

Би можело да ве интересира

Американка отвори центар за лекување на деца во Уганда, над 100 умреа затоа што не беше медицинско лице

Предраг Петровиќ

Милитантни убија 42 лица во напад на средно училиште во Уганда

Незадоволен телохранител во Уганда го уби министерот кој требало да го штити

Ана Ололовска

Стампедо во трговски центар во Уганда, најмалку 9 лица загинаа

Персоналот во затворите во Уганда нема да користи мобилни телефони за време на СП во фудбал

Ана Ололовска

Пожар во училиште за слепи во Уганда, загинаа најмалку 11 ученици