Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари, Мицковски до СДСМ за просечната плата

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде што беше прашан за коментар за тврдењата на Социјалдемократскиот сојуз дека ја зголемиле просечната плата.

Мицкоски истакна дека тоа се нивни кажувања, но реалноста е сосема друга и дека македонските граѓани имаат се помалку пари и се полошо живеат, истакнувајќи дека пред неколку години со помалку пари граѓаните поубаво живееле.

Како пример, Мицкоски ја зема цената на чинење на четвртина бурек со јогурт, посочувајќи дека пред неколку години можеше да се купи за 50 денари, додека сега истото чини 120 денари.
„Тие условно велат така, но исто така, добро е да ги потсетиме дека четврт бурек со јогурт пред неколку години беше 50 денари, сега е 120 денари. Македонија е убедливо меѓу врвните држави кога станува збор за криминалот и корупцијата, според просечната плата и пензија сме на дното, според степенот на мизерија сме, исто така, на врвот и така натаму. Нема ниту еден индикатор кој што оди во прилог на ова тврдење на СДСМ и ДУИ и поради тоа, за многу кратко време од денеска, народот ќе даде одговор на сите овие лажни пораки и на СДСМ и на ДУИ“, рече Мицкоски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Повторно се пука, овој пат во Тетово, со Тошковски и ДПМНЕ безбедноста на граѓаните се влошува

Горан Наумовски

СДСМ: ДПМНЕ создаде хаос во Скопје – да не дозволиме да стане исто и со државата

Горан Наумовски

Колева: Нов скандал, ДПМНЕ злоупотребува болни луѓе на партиски списоци

Мицкоски: За дуел Пендаровски треба да е претседател на СДСМ и да се извини на Гордана Силјановска Давкова за навредите

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО Михаиловски: Глас за Пендаровски е глас за европска иднина на младите

(ВИДЕО) Ристевски: 700.000 денари одвои Владата за техничка документација за водовод во Долно Лисиче