Поради штрајк приземјени повеќе авиони на „Рајанер“ низ Европа

Од:

Синдикатите на вработените во нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер“ од шест европски држави денеска организараат штрајк, кој се очекува да ги попречи летовите низ целиот континент.

Штрајкуваат синдикатите на „Рајанер“ во Германија, Шпанија, Португалија, Белгија, Италија и Холандија. Можно е над 2.000 летови да бидат откажани поради штрајкот, од кои 250 само во Германија.

– Имавме сериозни закани од компанијата и затоа сме многу задоволни што колегите се приклучија на штрајкот, изјави Мира Нојмајер од германскиот синдикат Верди.

Вработените бараат повисоки плати и подобри услови за работа.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Авион на Рајанер во борба со невремето, не успеа да слета

Повторно штрајк на вработените во авиокомпанијата Рајанер во Белгија

А1он

Рајанер: Евтини билети од 10 евра нема да има поради скапото гориво

А1он

Рајанер очекува во летните месеци пополнетост на авионите до 94 отсто

Ана Ололовска

„Рајанер“ предупредува на зголемени цени и веројатно доцнења на летовите во текот на летото

Ана Ололовска

„Рајанер“ ги зголеми проценките за превоз на патници во наредните години

А1он