Пад на профитот на најголемиот светски производител на дијаманти

Од:

Нето профитот на руската компанија „Алроса“, најголемиот светски производител на дијаманти, во првите шест месеци од годината забележа пад за 36 отсто и изнесува 37,5 милијарди рубљи (560,56 милиони долари).

Нето профитот на компанија за вториот квартал на 2019 година е намален за 44 проценти во однос на претходниот квартал и за 47 отсто во споредба со истиот период од минатата година и изнесува 13,4 милијарди рубљи (200,2 милиони долари).

Исто така приходите на „Алроса“ во второто тримесечје од годината изнесуваат 57,4 милијарди рубљи (858,47 милиони долари) што е за 19 отсто помалку од првиот квартал и 21 проценти помалку во споредба со истиот период од минатата година.

Од друга страна, проекцијата на производство е зголемено на 38,5 милиони карати во однос на претходната прогноза за околу 38 милиони карати.

„Алроса“ ги намали своите процени за вложување за 2019 година од 28 милијарди рубљи (418,6 милиони долари) на 23,4 милијарди рубљи (349,84 милиони долари).

Компанијата „Алроса“ е најголемиот производител на дијаманти (во карати) во светот, а акционери се Руската Федерација, застапена од Федералната агенција за управување со имот (33,02 отсто), Јакутија (25 проценти) и нејзините региони (осум проценти). Додека околу 34 проценти од акциите се во слободен промет.

Би можело да ве интересира

Собјанин: Маските ќе бидат обврзни до средина на есента

Ана Ололовска

Русија потврди дека на Сирија и испорачала нови авиони „МиГ -29“

Ана Ололовска

Закани за бомби во трговски центри и училишта во Санкт Петербург

Ана Ололовска

Шојгу го повика Еспер да присуствува на парадата во Москва

Ана Ололовска

Захарова: САД никому не можат да држат лекција за човековите права

Ана Ололовска

Путин одобри војската да може да употребува нуклеарно оружје

А1он