Ново трговско партнерство меѓу САД и Јапонија

Од:

САД и Јапонија денеска објавија ново трговско партнерство за зајакнување на соработката во областа на трудот, животната средина и дигиталната трговија.

Трговската претставничка на САД, Кетрин Таи, која е во Токио на средба со новите министри на јапонската влада, изјави дека првичните состаноци на американско-јапонското трговско партнерство ќе се одржат на почетокот на 2022 година.

„Ова партнерство ќе ја продлабочи соработката меѓу САД и Јапонија дефинирана со нашите силни билатерални трговски односи“, нагласува Таи во изјавата објавена од нејзината канцеларија во Вашингтон.

„Нашата тесна соработка ќе ја поддржи економската рамка на администрацијата на Бајден-Харис за индо-пацифичкиот регион и ќе помогне да се создадат одржливи, еластични, инклузивни и конкурентни трговски политики кои ги зајакнуваат нашите луѓе и економии“.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Ковид-19 може да остане со нас засекогаш како ендемска болест

Ана Ололовска

Блинкен в четврток во Берлин

Ана Ололовска

Илјадници летови во САД и Канада се одложени поради снежно невреме

Ана Ололовска

Три лица повредени, уништени 30 монтажни куќи при снежно невреме во САД

Ана Ололовска

Ретка снимка: Америка испрати едно од своите најмоќни оружја во Гуам

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Киднапирање во синагога во Тексас: Убиен напаѓачот, уапсени двајца тинејџери во Англија

Ана Ололовска