Наскоро директно ќе се лета од Македонија во САД

Од:

Директни редовни и чартер летови Македонија-САД, ова ќе го овозможи денеска потпишаната спогодба за воздушен сообраќај меѓу министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и американскиот заменик помошник државен секретар, Филип Рикер.

„Уште од утре ќе почнеме со процес на лобирање и анимирање на авиокомпаниите за да им укажеме на оваа можност и сите поволности што ги нудат пред се македонските аеродроми. Очекувам дека ќе се пројави интерес, но сепак тоа зависи од бизнис логиката и комерцијалниот аспект за воспоставување на летовите“, изјави министерот Јанакиески .

„Сакаме да направиме се што можеме за да ги продлабочиме односите меѓу САД и Македонија. Со потпишувањето на договорот ќе ја зајакнеме економската соработка и билатераланите врски, особено овој пат кога фокусот го ставаме на економијата, економскиот раст и реформите кои се многу важни“,изјави Рикер и додаде дека промовирањето на развојот на Македонија е долгорочен значаен приоритет на САД.

Би можело да ве интересира

Казнета фирмата „Ројал Травел“ која без лиценца и без дозвола превезувала патници

Катерина Павлова-Николовска

Одземена лиценцата за работа на превозникот „Бога Транс“ од Скопје

Ана Ололовска

Нови рокови за автопатот Кичево – Охрид и пругата кон Бугарија, старт на интерконекторот со Грција

Ана Ололовска

„Помолете се пред да го поминете“, мостот Пресека на патот Кичево – Охрид во очајна состојба

А1он

Николовски: Создаваме модерна патна врска во североисточниот дел на Коридор 8

А1он

Мал авион се урна во Бризбејн, четворица загинати

Leave a Comment

12 − 9 =