Намалено ДДВ-то на одредени лекови и на топлинската енергија

Од:

Владата денеска во рамки на 150.седница ја усвои Предлог – одлуката за изменување и дополнување на одлуката за определување на добрата и услугите кои подлежат на повластена стапка на данокот на додадена вредност, соопшти владината прес-служба.

Со оваа одлука, како што се посочува, се намалуваат цените на одреден број на лекови, вклучувајќи и лекови за ветеринарна медицина и се пропишува повластена даночна стапка од пет отсто за топлинска енергија за греење, која беше усвоена на една од претходните седници на Владата.

Би можело да ве интересира

Спасовски прими делегација на Администрацијата за цивилна заштита и помош при катастрофи на Словенија

Ана Ололовска

Спасовски се сретна со учениците кои освоија медали на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки

Ана Ололовска

Спасовски – Секизќок: Има интерес за унапредување на економската соработка и поддршка од Турција за НАТО и ЕУ

Ана Ололовска

Треба да создадеме услови да ги вратиме младите и доколку излезат од државата, вели Царовска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: Имплементацијата на оперативниот план за вработување придонесе за намалување на невработеноста

Ана Ололовска

ВИДЕО: Потпишан договор за изградба на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце

Ана Ололовска