ММФ на Португалија и пушти нова транша од 838 милиони евра

Од:

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го одобри пуштањето на нова транша од финансиската помош за Португалија во износ од 838,8 милиони евра, во рамки на спасувачкиот план од 78 милијарди евра, изготвен од меѓународната заедница во мај 2011 година, пренесе БТА.

dobivaj vesti na viber

Со оваа транша ММФ на Португалија до овој момент и има доделено 22,16 милијарди евра.

Би можело да ве интересира

Климатски активисти го блокираа влезот на ММФ во Париз

Ана Ололовска

Русија, засега, не се повлекува од СЗО, СТО и ММФ

Ана Ололовска

Украина од ММФ доби заем од 770 милиони долари

А1он

Португалија испрати 146 маринци во Литванија за да се придружат на силите на НАТО

А1он

ММФ: Меѓународната заедница треба да ги намали трговските бариери за да се бори со инфлацијата

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Ана Ололовска