Курсот на еврото во однос на доларот се искачи на највисоко ниво во последните пет недели

Од:

На глобалните пазари еврото во однос на доларот силно порасна минатата недела, достигнувајќи ги највисоките нивоа за повеќе од еден месец, откако Европската централна банка (ЕЦБ) ги зголеми каматните стапки и најави можност за дополнително заострување на монетарната политика. Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела падна за 1,2 отсто, на 102,25 поени, блиску до најниското ниво за еден месец.

Истовремено, курсот на доларот во однос на европската валута потона за 1,8 отсто, па цената на еврото достигна 1,0940 долари, највисоко ниво во последните речиси пет недели. Но, цената на доларот порасна во однос на јапонската валута, за 1,7 отсто, на 141,80 јени. Зајакнувањето на еврото е благодарение на зголемувањето на каматните стапки во еврозоната на највисоките нивоа во последните 22 години.

Имено, Европската централна банка (ЕЦБ) минатата недела повторно ги зголеми клучните каматни стапки за четвртина процентен поен. Каматната стапка за рефинансирање на банките во иднина ќе биде 4 отсто, а на депозитите во банките 3,5 отсто. Комерцијалните банки во иднина ќе плаќаат каматна стапка од 4,25 отсто.

Од јули минатата година, ЕЦБ ги зголеми каматните стапки во еврозоната за четири процентни поени. Инфлацијата се намалува, но предолго ќе остане прилично висока, повтори ЕЦБ во образложението за натамошното заострување на монетарната политика.

Дополнително, во новите прогнози, ЕЦБ значително ги зголеми проценките за базичната инфлација, која ги исклучува цените и енергијата, годинава, од 4,6 на 5,1 отсто. Поради ова, претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард изјави дека каматните стапки најверојатно ќе бидат зголемени на седницата во јули.

Од друга страна, челниците на американската централна банка одлучија минатата недела да ги задржат каматните стапки непроменети, во опсег од 5 до 5,25 отсто.

Откако ФЕД ги зголеми каматните стапки на 10 последователни сесии, ова е првпат да ги остави непроменети, бидејќи лидерите на централните банки гледаат како претходните зголемувања на каматните стапки ќе се одразат на економијата и инфлацијата.

Сепак, прогнозите на првиот човек на ФЕД покажуваат дека до крајот на годината очекуваат уште најмалку две зголемувања на каматните стапки, во опсег од 5,50 до 5,75 отсто. Благодарение на ова, индексот на доларот се проби над 104 поени во средината на неделата. Сепак, до крајот на неделата драстично падна бидејќи на пазарот преовладуваше мислењето дека ФЕД „блефира“.

Како што се намалуваат инфлациските притисоци во САД и се забавува економскиот раст, се погласни се шпекулациите дека ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки на нивоата што нејзините лидери ги очекуваат.

„По податоците кои покажуваат намалување на инфлациските притисоци и еластична економија, цените на акциите се зголемија, а приносите на обврзниците паднаа бидејќи инвеститорите не веруваат дека ФЕД ќе биде толку агресивен како што се обидува да покаже. Со други зборови, пазарот не верува дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки уште два пати оваа година“, вели Рос Мејфилд, стратег во Baird.

На пазарот на пари сега се проценува дека има околу 67 отсто шанси ФЕД да ги зголеми каматните стапки за уште 0,25 процентни поени во јули, а дека може да почне да ја намалува цената на парите во декември. Поради ова, доларот ослабна во однос на кошницата валути, па на крајот на неделата неговата вредност се лизна на најниско ниво за повеќе од еден месец.

Би можело да ве интересира

Доларот зајакнува петта недела по ред

Хонг Конг: Седуммина уапсени во случај на „перење“ 1,8 милијарди долари

Светски берзи: Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Катерина Ѓуровски

Светски берзи: Зајакнат доларот, цената на нафтата порасна

Од утре Косово ќе го укине динарот и ќе го воведе еврото

Доларот зајакна, цената на нафтата расте