Компанијата ЗЕГИН ги обедини граѓаните во хуманитарна трка

Од:

Во неделата во Општина Аеродром се одржа “Хуманитарната Трка ЗЕГИН Спектратон-Трка на херои во сите бои”.

Трката беше во организација на компанијата ЗЕГИН и Фондацијата Д-р Верица Механџиска, а средствата собрани од сите котизации на пријавените учесници ќе бидат донирани во Здружението “Во мојот свет”, за реконструкција на првиот регионален социјален клуб за адолесценти со аутистичен спектар.

Повеќе од 1800 граѓани трчаа во име на хуманоста, љубовта и свет еднаков за сите.

Трките беа поделени во неколку категории:

– Трка на 10км

– Трка на 5км

– Штафетна трка 2х5км

– И детски трки од 150, 300 и 500 м.

За сите пријавени учесници следуваше богат пакет, а за најдобрите имаше и награди во сите категории.

Тркачите имаа задоволство да трчаат по сертифицирана патека, а сите посетители уживаа во забава, музика, игри за најмалите и освежување.

Ваквите настани се показател дека општествената одговорност треба да биде важен сегмент на сите компании и поединци кои можат во голема мера да помогнат за подобрување на квалитетот на животот на оние на кои им е најпотребно.

ПР Текст

Би можело да ве интересира

ЗЕГИН го прославува 35-тиот роденден со голема хуманитарна трка

Здравата уста е здраво тело

Зегин донираше апарат за мерење на билирубин кај новороденчиња на болницата во Охрид

Во духот на традицијата-ЗЕГИН со поддршка на големиот христијански празник Водици

Како за крај на годината, компанијата ЗЕГИН ги израдува најмалите

Компанијата Зегин со поддршка за летно другарување на големото семејство СОС Детско село

Горан Наумовски