Еврото се задржа до прагот од 1,13 долари

Од:

Еврото ја започна новата недела, останувајќи блиску до прагот од 1,13 долари, јавија германските финансиски медиуми.

dobivaj vesti na viber

Во меѓубанкарската трговија во Франкфурт утринава единствената европска валута се менуваше за 1,1295 долари или нешто под курсот на крајот од петочното тргување.

Европската централна банка во петокот одреди референтна стапка на еврото од 1,1273 долари.

Би можело да ве интересира

Курсот на доларот е под 60 рубли, за прв пат од 2018 година

Предраг Петровиќ

Хрватска одобри воведување на еврото во 2023 година

А1он

Еврото се намали во однос на доларот, биткоинот на најниско ниво во изминатите шест месеци

20 години од воведувањето на еврото

Курсот на еврото повторно е под прагот од 1,13 долари

Ана Ололовска

Ноемвриската инфлација во САД изнесувала 6,8 отсто, највисока во изминатите 39 години

А1он