Падна вредноста на доларот

Од:

Азиските берзи денеска тргуваат претпазливо бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици пред објавувањето на новите податоци за инфлацијата во САД и Европа, што може да влијае на насоката на пазарот. MSCI индексот на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, во 07:00 часот беше речиси непроменет од вчера, кога благо падна.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи ослабе за 0,15 отсто, додека цените на акциите во Хонг Конг и Јужна Кореја се лизнаа меѓу 0,3 и 0,9 отсто, а во Австралија и Шангај пораснаа меѓу 0,1 и 0,5 отсто. Откако минатонеделниот азиски индекс MSCI го достигна највисокото ниво во последните седум месеци, на пазарите на почетокот на оваа недела владее внимателност.

Меѓу другото, затоа што вчера на Волстрит индексот Dow Jones и S&P 500 се лизнаа од рекордно ниво. Dow Jones загуби 0,16 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,38 отсто, а Nasdaq индексот 0,13 отсто. Откако минатата недела индексите силно пораснаа, благодарение на еуфоријата за развојот на вештачката интелигенција, новата недела започна со благ пад на цените на акциите.

Индексот S&P 500 се зголеми во 15 од последните 17 недели, што се случи само еднаш во последните 50 години. Ваквиот долг позитивен тренд е благодарение на шпекулациите дека американската централна банка агресивно ќе ги намали каматните стапки оваа година, почнувајќи од март.

Сепак, откако неодамнешните податоци покажаа дека инфлацијата во САД неочекувано порасна во јануари, намалувањето на каматните стапки на ФЕД во март веќе не се ни споменува на пазарот, а изгледите за намалување во мај се избледени.

Така, сега преовладува мислењето на пазарот дека ФЕД ќе почне да ги намалува каматните стапки на седницата во јуни. Шпекулациите за каматните стапки заминаа на задното место минатата недела бидејќи еуфоријата со вештачката интелигенција го поттикна пазарот откако производителот на чипови Nvidia објави подобри од очекуваните квартални резултати.

Сепак, пазарот во последните денови смири, а фокусот повторно е на економските показатели кои би можеле да влијаат на очекувањата во однос на каматните стапки. Најочекуваниот извештај за индексот на потрошувачките цени, кој ФЕД внимателно го следи, ќе биде објавен во четврток.

Доколку се покаже дека инфлацијата не попушта како што се проценува, пазарот би можел да се најде под притисок, имајќи предвид дека цените на акциите речиси континуирано растат во последните месеци. На девизните пазари, пак, падна вредноста на доларот во однос на кошничката валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,77 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 104,01 поен. Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута се движи околу 150,50 јени, колку што беше и вчера во овој момент.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0850 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 1,0815 долари. Цените на нафтата, пак, стагнираат по вчерашниот раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава зајакна за 0,02 отсто, на 82,55 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,06 отсто, на 77,65 долари.

Би можело да ве интересира

Доларот зајакна во однос на повеќето други валути

Остар пад на доларот

Цените на нафтата пораснаа, доларот нагло падна

Доларот на највисоко ниво во последните пет месеци, раст на цената на нафтата

Катерина Ѓуровски

Доларот зајакна во однос на еврото

Доларот зајакнува петта недела по ред