Доларот на највисоко ниво во последните пет месеци, раст на цената на нафтата

Од:

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути достигна нов петмесечен максимум, бидејќи доларот се смета за побезбедно засолниште за капиталот во неизвесни времиња.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 106,37 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 106 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 153,70 на 154,40 јени, ново највисоко ниво во последните 34 години.

И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0610 долари, најниско ниво од ноември, додека вчера во овој момент беше 1,0650 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,54 отсто, на 90,60 долари, додека на американскиот пазар барелот порасна за 0,57 отсто, на 85,90 долари.

Би можело да ве интересира

Доларот зајакна во однос на повеќето други валути

Остар пад на доларот

Цените на нафтата пораснаа, неизвесната ситуација на Блискиот Исток ја зголемува загриженоста

Катерина Ѓуровски

Цените на нафтата пораснаа, доларот нагло падна

Цените на нафтата на највисоко ниво во последните пет месеци

Скок на цената на нафтата, се намали вредноста на златото

Катерина Ѓуровски