Еврокомесар предупредува дека енергетската сиромаштија во Европа може да се зголеми

Од:

Комесарот за работни места и социјални права на ЕУ предупреди дека, додека растат цените, енергетската сиромаштија во Европа се зголемува.

dobivaj vesti na viber

Николас Шмит за ДПА изјави дека во Унијата веќе има милиони кои страдаат од енергетска сиромаштија и додаде дека тој број може да продолжи да расте.

Европската комисија може да им помогне на земјите од ЕУ да го ограничат влијанието на сегашните високи цени на енергијата врз јавноста, но пред сè националните влади треба да преземат акција, рече Шмит.

Портпаролката на германската Влада Мартина Фиц во петокот рече дека е важно да се има координација ширум Европа и да се дејствува во рамките на сегашните правила за внатрешниот пазар на ЕУ.

За ова прашање ќе се разговара на самитот на ЕУ во Брисел во четврток и петок следната недела, рече Фиц.

Европската конфедерација на синдикати ETUC во септември предупреди дека податоците покажуваат оти повеќе од 2,7 милиони луѓе во Европа повеќе не можат да си дозволат соодветно да ги загреат своите домови, и покрај тоа што имаат постојана работа.

Би можело да ве интересира

Рекордни јунски температури во Европа

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Данска и официјално се приклучи кон европската одбранбена политика

Ана Ололовска

Американскиот гас за Европа ќе доцни

Црвениот крст ја обвини Европа за „двојни стандарди“ во однос на бегалците

Ана Ололовска

Грушко: Русија не планира проактивно да ги затвори амбасадите во Европа

Ана Ололовска