Доларот ослабе, растат цените на нафтата

Од:

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна втор ден по ред.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот валута во однос на другите шест најважни светски валути, се лизна на 104,30 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 104,60 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута потона од вчерашните 136,25 на 133,35 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0610 долари, додека вчера во ова време беше 1,0605 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,16 отсто, на 79,95 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,41 отсто, на 75,50 долари.

Цените на акциите утрово остро паднаа на азиските берзи, најмногу на токискиот и кинескиот пазар, по вчерашниот пад на Волстрит, додека доларот значително ослабна во однос на јапонската валута.

MSCI индексот на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, околу 19 часот беше во минус од 0,9 отсто, слабеејќи втор ден по ред.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи потона за речиси 3 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Шангај, Австралија и Хонг Конг паднаа меѓу 0,9 и 2,2 отсто.

Најмногу паднаа цените на акциите во Јапонија утринава откако челниците на централната банка на Јапонија одлучија да ја олабават контролата врз приносите на обврзниците на последната седница од годината.

Ова на берзата беше протолкувано како прв чекор кон нормализирање на монетарната политика, по години на исклучително поддржувачка политика за поддршка на економијата.

Како резултат на тоа, цените на јапонските акции остро паднаа, додека јенот во однос на доларот силно порасна.

Кинеските берзи, пак, се под силен притисок поради зголемувањето на бројот на заболени од Ковид-19, откако властите ги олабавија рестриктивните мерки.

Аналитичарите велат дека олеснувањето на овие мерки треба да го поттикне растот на заспаната економија, но во следните неколку месеци следуваат големи предизвици, бидејќи се очекува силен пораст на бројот на заразени со Ковид.

Инвеститорите утринава беа разочарани и од кинеската централна банка, која ги остави каматните стапки непроменети, додека намалувањето на цената на парите се очекуваше да го поддржи економскиот раст.

Берзите го следат падот на Волстрит
Лошо е расположението и на другите берзи во регионот, бидејќи цените на акциите на Волстрит паднаа во понеделникот четврти трговски ден по ред. Dow Jones загуби 0,5 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,9 отсто, а Nasdaq индексот 1,5 отсто.

Најголемата светска берза е под притисок од минатата среда, кога американската централна банка соопшти дека каматните стапки би можеле да се зголемат на повисоки нивоа од очекуваното и да останат на тие нивоа подолго од очекуваното.

Според овие проценки, крајната каматна стапка, на која ќе запре циклусот на зголемувања на каматните стапки, би можела да достигне 5,1 отсто, додека претходно се очекуваше 4,6 отсто.

Тоа значи дека ФЕД и во следната година ќе ги зголеми каматните стапки за вкупно 0,75 процентни поени, во опсег од 5 до 5,25 отсто.

По зголемувањето за 0,50 процентни поени минатата среда, клучните каматни стапки се во опсег од 4,25 до 4,50 отсто, што е нивно највисоко ниво во последните 15 години.

Во последните месеци инфлациските притисоци донекаде се намалија, но минатата недела претседателот на ФЕД Џером Пауел изјави дека податоците за инфлацијата во октомври и ноември се добредојдени индикации за забавување на растот на цените, но дека тоа не е доволно.

А поради зголемувањето на каматните стапки забавува и растот на економијата. ФЕД проценува дека бруто домашниот производ (БДП) следната година ќе порасне за 0,5 отсто, како и оваа година, но шефовите на неколку големи американски банки деновиве изјавија дека економијата следната година би можела да западне во рецесија.

Би можело да ве интересира

Доларот драстично падна

Доларот зајакна во однос на еврото

Катерина Павлова-Николовска

Доларот остро падна, еврото зајакна

Катерина Павлова-Николовска

„Фајненшл тајмс“: Се создава нов светски економски поредок

Горан Наумовски

Еврото зајакна во однос на доларот

Ана Ололовска

Остар пад на доларот, ослабе во однос на еврото