Доларот на највисоко ниво во однос на еврото по 20 години

Од:

Доларот вчера го достигна највисокото ниво во однос на еврото во последните 20 години.

dobivaj vesti na viber

Доларот зајакна по најавата на американската централна банка (ФЕД) за зголемување на референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени.

Доларот достигна 0,9814 за евро за прв пат од крајот на октомври 2002 година, неколку месеци по официјалното воведување на единствената европска валута.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Еврото е на најниско ниво во последните 20 години, се зголемува стравот од рецесија

А1он

Најслаба вредност на европската валута во однос на доларот во изминатите 20 години

Зајакнувањето на рубљата е проблем за Русија: Од почетокот на војната двојно се зголеми во однос на доларот

Курсот на доларот е под 60 рубли, за прв пат од 2018 година

Предраг Петровиќ

Хрватска одобри воведување на еврото во 2023 година

А1он

Еврото се намали во однос на доларот, биткоинот на најниско ниво во изминатите шест месеци