Богатството на Џеф Безос зголемено на рекордни 171 милијарда долари

Од:

Најбогатиот човек во светот – извршниот директор на „Амазон“, Џеф Безос стигна до нов, историски рекорд со својата финансиска состојба од 171,6 милијарди долари, објави „Блумберг“.

Така, претходниот рекорд, постигнат на 4 септември 2018 година кога богатството на Безос изнесуваше 167,7 милијарди долари, сега е надминат. Тоа се случи благодарение на скокот на вредноста на акциите на Амазон – најновите податоци посочуваат раст од 4,4 отсто, до рекордните 2.878,7 долари за акција.

Во првата половина на годината, вкупната заработка на компанијата изнесува 56,7 милијарди долари и тоа како што анализаат во „Блумберг“ – „ја потенцира зголемената разлика во благосостојбата на луѓето во САД за време на најлошиот економски пад по Големата депресија“ од минатиот век.

Консултантската компанија за мали бизниси – „Компарисан“, пред извесно време прогнозираше оти Безос ги има сите предуслови да стане првиот човек со богатство од над трилион долари во 2026 година.

Според списанието „Форбс“, Безос е најбогатиот човек во светот трета година по ред.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Безос денеска се додава на „клубот на астронаути“

Ана Ололовска

Безос се повлекува од функцијата генерален директор на Амазон

Ана Ололовска

Место за патување во вселената со Џеф Безос продадено за 28 милиони долари

Ана Ололовска

ПроПублика: Маск, Сорос, Безос не плаќале данок на доход со години

Ана Ололовска

Џеф Безос и брат му ќе се качат на вселенски лет

Жарко Настоски

Постигнат историски договор за оданочување на гигантите како Фејсбук, Гугл, Амазон