bezos

Свет

Кабинетот на Макрон: Безос вети милијарда долари до 2030 година за заштита на животната средина и биолошката разновидност

А1он
Фондациjaта – The Bezos Earth Fund – на основачот на Амазон, Џеф Безос, вети милијарда долари до 2030 година за заштита на животната средина и
Магазин

„Блу Ориџин” го одложи вториот туристички лет во Вселената

А1он
Американската компанија „Блу ориџин” на Џеф Безос го одложи вториот лет со туристи во Вселената, поради неповолни метеоролошки услови. Лансирањето на вселенскиот брод „Њу шепард”
Магазин

Безос нуди две милијарди долари за да се врати во трката за Месечината

А1он
Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос понуди да ги покрие трошоците на НАСА во износ од две милијарди долари, така што американската вселенска агенција да
Магазин

ВИДЕО: Безос денеска се додава на „клубот на астронаути“

А1он
Џеф Безос, денеска ќе му се приклучи на „клубот на астронаути“, со првиот свој лет преку неговата компанија „Блу ориџин“. „Њу Шепард“ ќе биде лансиран
Магазин

Место за патување во вселената со Џеф Безос продадено за 28 милиони долари

А1он
Богат среќен добитник на аукција плати 28 милиони долари за патувањето во вселената со основачот на Амазон, Џеф Безос. Тоа ќе биде првиот туристички вселенски
Економија

ПроПублика: Маск, Сорос, Безос не плаќале данок на доход со години

А1он
Некои американски милијардери меѓу кои се и најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос и Илон Макс, во изминатите 15 години повремено успевалед да избегнат федерален
Економија

Форбс: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

А1он
Богатството на најбогатиот човек во светот Џеф Безос достигна рекордни 180 милијарди американски долари во услови на зголемување на цените на акциите на неговата компанија