Бочварски очекува до крајот на годината да биде изграден магистралниот гасовод до Битола

Од:

Магистралниот гасовод кон Битола ќе биде завршен до крајот на годинава, најави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, посочувајќи дека се прават напори и магистралниот гасовод до Гостивар да биде изграден и час поскоро да се затворат сите отворени прашања, во врска со експропријацијата на земјиште и другите проблеми кои се јавуваат на трасата.

– Работиме активно, средствата коишто се наменети за овие проекти се трошат и ги реализираме во капитални инвестиции. Така што час поскоро очекуваме да биде реализиран и овој крак кон Битола, а притоа и проектот од Гостивар кон Кичево и интерконекторот кон Грција, вели Бочварски.

Магистралниот гасовод од Куманово-Штип, Неготино, Кавадарци, Прилеп и Битола е 90 проценти реализиран.

Во меѓувреме Министерството за транспорт и врски и државното акционерско друштво НЕР работата на проектот за продолжување на кракот од Неготино до Гевгелија, кој ќе биде и интерконекторот со Грција, а исто така се работи и на поврзување на мрежата со Косово и со Србија.

Бочварски вели дека тоа се проекти што се важни за нашата држава, за да биде транзитна земја за пренос на гас, со што и државата и граѓаните ќе имаат придобивки, од аспект на добивање на евтин енергенс.

Постапката околу избор на фирма којашто ќе ја изврши секундарната гасификација во општините е во тек и ја води Министерството за економија.

Би можело да ве интересира

Заев: „Цветот на Сребреница“ на Пчиња кај Долно Коњаре е најдолгиот мост во земјата што поврзува два регионални патни правци

Ана Ололовска

Македонија и земјите од ЗБ со Документ за развој на железничкиот транспорт како приоритетна цел

Ана Ололовска

Законот за дивоградби помина на ЕНЕР, Министерството ќе ги разгледува забелешките

Ана Ололовска

Битиќи: Убедени сме дека во Законот за автопати нема ништо што е спротивно од законските одредби

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: По 50 години се обновува патната врска која ги поврзува убавините на Преспа и Охрид

Ана Ололовска

ВИДЕО: Наскоро во употреба реконструираниот пат Битола – Нижеполе – Ски центар „Стрежево“

Ана Ололовска