Бислимоски: Приватните енергетски инвестиции ќе донесат пониски сметки за парно

Од:

Влезот на стратешките енергетски инвестиции кои утре треба да ги изгласаат пратениците преку неколку предлог закони ќе ја намали енергетската независност на земјата и можно е да донесе пониски сметки за парно греење, тврди претседателот на Регулаторната комисија, Марко Бислимоски за „А1он“.

Во Собранието утре на пленарна седница се предлог законите за реализација на стратешките проекти: „Соларна електрична централа – Пехчево“, на стратешкиот инвеститор, ХЕК „Солар“ МК ДОО Негрево, Пехчево, вреден околу 51,9 милиони евра, Стратешки инвестиционен проект „Соларен парк Стипион“, на стратешкиот инвеститор, „Остро солар“ ДООЕЛ Скопје за изградба на фотоволтачна централа од 400 мегавати, вредна 270 милиони евра, инвестициски проект „Митилинеос“ за когенеративна постројка Скопје и стратешки инвестициски проект АИМ „Греен ТЕЦХ“, на стратешкиот инвеститор, АИМ „Греен Тецх“ ДООЕЛ Скопје со кој ќе се комбинираат соларна енергија, мотори на гас и можност з батерии за баланс во мрежата.

Од Здружението на инженери сметаат дека ваквите стратешки инвестиции треба да ги реализира државата и на пратениците им порачаа да не ги гласаат предлог законите на утрешната седница.

Барањето да ги гради државата овие централи за Бислимовски е легитимно, но вели дека и на овој начин граѓаните ќе добиваат пониски сметки за топлинска енергија и сметки за струја со стабилни цени.

– Поради ниската цена која на топлинската енергија која ќе ја произведува когенеративната централа ќе се зголеми интересот за приклучување на градското централно греење и ќе се ослободат количини што ЕСМ ги произведува на ниво од два блока во РЕК Битола. Овој концепт на приватни инвеститори се применува во Европа и според овој модел државата добива однапред утврдена цена што е пониска од онаа што ја има ЕСМ. Сега ЕСМ ја продава струјата на ЕВН хоме по цена од 58 евра за Mw/h, додека од стратешките партнери ќе изнесува 55 евра за Mw/h.

Во последните 33 години околу 85% од инвестициите во енергетиката се приватни. Државата ги направи само „Козјак“ и ветерната електрана во Богданци и тоа е се само 140MW. Приватните инвеститори инсталираа капацитет од околу 900MW – истакна Бислимоски за „А1он“.

Би можело да ве интересира

Училиштата и градинките ќе плаќаат за 35 отсто поевтино парно, Регулаторот ги намали сметките

Орце Костов

Функционерските плати, игрите на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

Катерина Ѓуровски

Бислимоски: Енергетската заедница треба да се изјасни за државата помош за гасни централи

Орце Костов

Бектеши бара да се репреговара една енергетска инвестиција: Не може два или три пати да се дава државна помош на ист инвеститор

Орце Костов

Битиќи: Субвенцијата во сметките за струја е 84 отсто

А1он

Во сметките за струја за јануари ќе го нема надоместокот од 200 денари за пристап на мрежа

Орце Костов