Бензините поскапуваат за еден, а дизел горивата за два денара по литар

Од:

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизел горивата се зголемува за два денара, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,12 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 85,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се продава за 87,5, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 76,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 75,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 1,204 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 43,542 денари.

Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 1,79 отсто, кај дизелот за 3,634, кај екстра лесното масло за 3,668 и кај мазутот за 3,143 отсто. Курсот на денарот во однос на доларот, пак, по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,422 отсто.

Би можело да ве интересира

Доларот зајакна во однос на еврото, падна цената на нафтата

Доларот ослабе, цените на нафтата пораснаа

Зелената транзиција заглави: Над 400 градинки и училишта ќе користат дрва и нафта за греење

Орце Костов

Нови цени на горивата

Цените на нафтата паднаа втора недела по ред

Цените на нафтата значително пораснаа откако Израел најави офанзива

Катерина Ѓуровски