Бектеши за „Чебрен“: Одредена количина струја мора да остане во државата

Од:

Согласно последните измени на Законот за енергетика, има механизми со кои на енергетските капацитети им се наметнува обврска одредена количина струја да остане тука, во земјава, согласно потребите и потрошувачката, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши, одговорајќи на новинарско прашање во врска со изградбата на Чебрен.

-Секој енергетски капацитет што е на територијата на Република Македонија, има механизми државата, посебно со последните измени на Законот за енергетика, да направи одредени обврски за одредена количина на струја да остане тука во државата, согласно потребите и потрошувачката која, знаеме дека не е иста во лето и во зима. Најважно од се, за вакви крупни проекти, енергетски капацитети, е да бидат внатре во територијата на Република Македонија. И ние тоа го правиме, почнувајќи од обновливите извори за енергија, сега и со Чебрен, а во иднина и со наредни проекти, истакна Бектеши на прес-конференција во Владата.

Владата минатата недела донесе одлука со која се овозможува реализација на реверзибилната хидроцентрала Чебрен, со инсталиран капацитет од најмалку 333 мегавати. Проценетата вредност на инвестицијата, како што информираа од владината прес-служба, е околу милијарда евра.

Би можело да ве интересира

Бектеши: На трговците со овошје и зеленчук македонскиот пазар да не им биде резерва за снабдување

Државата ќе им го даде ХЕЦ Тиквеш на Грците во замена за стар и амортизиран Чебрен кој ќе го добие после 60 години

Орце Костов

Поплаки дека казните за маркетите се големи, Бектеши одговара: Му ја исполнивме желбата на Азески да важи законот

Орце Костов

(ВИДЕО) Експлозија во Санкт Петербург: Илјадници останаа без струја

На почетокот на наредната година минималната плата ќе се зголеми за најмалку 10 отсто, вели Бектеши

Бектеши: Носиме одлуки за граѓаните, а не за лични интереси на одредени членови на коморите