Бектеши: Над 3.500 граѓани со ниски приходи ќе добијат 12.000 денари за летување во домашните туристички капацитети

Од:

Министерството за економија обезбеди дополнителни 23 милиони денари за ваучери за туризам од 12.000 денари за лица со ниски приходи кои што аплицираа на Јавниот повик. Со ребалансот на Буџетот за 2021 година, обезбедени се дополнителни средства за ваучери за туризам, со што над 3.500 граѓани со ниски приходи оваа година ќе може да летуваат во домашните туристички капацитети, објави на својот фејсбук-профил министерот за економија Крешник Бектеши.

Според Бектеши, досега се издадени 1.250 ваучери од 12.000 денари за туризам во вредност од 15 милиони денари колку што беа предвидени во Програмата за домашен туризам за работници со ниски приходи 2021 година.

– На сите граѓани што аплицирале и што ги исполнуваат условите за добивање ваучер за домашен туризам ќе им бидат врачени во текот на наредната недела. Ваучерите за туризам може да се користат најдоцна до 30 ноември 2021 година во домашните туристички капацитети кои што се пријавија на Јавниот повик на Министерството за економија. Поддршката на туристичкиот сектор е наш приоритет, напиша Бектеши.

Според Јавниот повик, како што посочува Министерството за економија, потврда-ваучер за користење на средства за организиран одмор на работници со ниски приходи можеа да добијат сите граѓани чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето износот од 30.000 денари и кои аплицираа на Јавниот повик кој беше објавен на 8 јуни 2021 година.

Би можело да ве интересира

Преработувачите предупредуваат за ценовен шок, власта смирува дека ќе интервенира доколку има потреба

Ана Ололовска

Бектеши: Будно ја следиме состојбата со цените на основните производи, ако е потребно веднаш ќе интервенираме

Ана Ололовска

Бектеши: Состојбата будно се следи, ако треба ќе ги искористиме механизмите за да нема ценовни шокови

Ана Ололовска

ВИДЕО: Преку предлог мерки до забрзан раст на македонскиот стартап еко систем

Ана Ололовска

Единаесет руски тур-оператори ќе лансираат програми за зимски туризам во Македонија

Ана Ололовска

Битиќи: Новата развојна економија на Македонија ќе биде целосно подготвена и конкурентна за влез во ЕУ

А1он