Алибаба: Раст на продажбата од 61 процент

Од:

Трговскиот интернет гигант Алибаба соопшти дека продажбата во последниот квартал од минатата година пораснала за 61 процент, што е над очекувањата на почетокот на годината. Со ова, Алибаба бележи раст од над 50 проценти две години по ред.

Во периодот од јануари до март, компанијата имала промет од 9,73 милијарди долари. За да го задржи темпото на раст, компанијата инвестира во нови, посовремени клауд компјутерски системи, е-продажба надвор од Кина и класични продажни места.

Би можело да ве интересира

Кина казни технолошки гиганти за кршење антимонополски закони

Катерина Павлова-Николовска

Казна од 2,8 милијарди долари за „Алибаба“ поради монополско работење

Фајненшл Тајмс: Сопственикот на Алибаба два месеца не е виден во јавност, откако ги критикуваше кинеските власти

Жарко Настоски

Нов рекорден промет на Алибаба од 56 милијарди долари на Денот на самци

Ана Ололовска

Пандемијата и донесе на компанијата Алибаба неочекуван голема профит

А1он

„Алибаба“ нуди кредит од речиси три милијарди долари за фирми погодени од коронавирусот