Во Скопје се снима краткиот игран филм со работен наслов „Зајко”

Од:

На неколку локации во Скопје деновиве се снима краткиот игран филм со работен наслов „Зајко”, кој е во македонско-хрватска копродукција а во режија на хрватскиот режисер и сценарист Марко Чавка и македонскиот режисер Бранко Попчевски.

Сценариото е на Марко Чавка. Актерската екипа ја сочинуваат нашите актери Елизабета Клинчаревска Младеновска и Џенап Самет, како и децата- актери Адреин Гане Боирал и Анастасија Аневска.

Станува збор за емотивна приказна која ги опфаќа социјалните разлики и различнте аспекти на идеологијата во современиот свет.

Би можело да ве интересира

„Зрак по мракот“ – филм за храброста да се затвори кругот на насилството

Ана Ололовска

Режисерот Пиперкоски за филмот „Дедо и внук“ доби признание за придонес во светот на филмот

Ана Ололовска

Краткиот филм „Скакулци“ на младиот автор Ханис Багашов првонаграден на European Short Pitch

Жарко Настоски

„Фестивал на тркала“ со 12 европски филмови

Ана Ололовска

Онлајн проекција на „Маргина“ и разговор со режисерот Темелковски

Ана Ололовска

Филмот „И(с)згубени“ на охриѓанецот Вељаноски номиниран за две награди на „Сохо“ филмскиот фестивал во Њујорк

Ана Ололовска