Проекција на филмот „Лиза-лисицата самовила“

Од:

Проекција на унгарскиот филм „Лиза-лисицата самовила“ (LIZA, a rókatündér) (2015), вечер ќе се одржи на Факултетот за ликовни уметности – Сули ан.

Романтичната комедија е во режија на Карој Уј Месарош и улогите ги толкуваат Моника Балшаи, Саболч Беде Фазекаш, Давид Сакураи.

Филмот е награден со две награди на Филмскиот фестивал за фантазија во Брисел, најдобар филм и специјални ефекти на Фантаспорто, пет награди на Унгарската филмска недела.

Би можело да ве интересира

„Врба“ на фестивалска турнеја во Европа и САД

Ана Ололовска

Филмот „Манаки – приказна во слики“ во кино „Одеон“ во Софија

Ана Ололовска

Спасовски: Владата ќе го плати патот за Атиџе и екипата на Оскарите

Предраг Петровиќ

Филмот „Малмкрог“ на Берлинале, краткиот „Налепница“ на фестивалот „Санденс“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Атиџе ги чека Оскарите: Многу сум радосна, мала држава ама му покажавме на цел свет дека можеме

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Атиџе ја запеа песната со која сака да настапи на Оскaрите

Кристијан Ландов