Празничен концерт на уметници од Хрватска во Битола

Од:

Во пресрет на божиќните и новогодишните празници, македонско-хрватското друштво и хрватскиот културен центар „Марко Марулиќ”, во соработка со Центарот за култура Битола, организираа концерт на женската клапа „Виоле“ од Дрвеник и женскиот хор „Градац“ од Хрватска.

Станува збор за традиционален културен настан кој го следи публика што ја почитува хрватската песна и култура, истакна Бранко Маретиќ, претседател на МХД „Марко Марулиќ“-Битола.

-Оваа година на наша покана на концертот настапија далматинската женска клапа „Виоле“ и женскиот вокален состав „Градац“. Целта и овој пат е да ги зближиме уште повеќе двата пријателски народи, македонскиот и хрватскиот, да и пренесеме еден дел од културата и традицијата од Хрватска, на битолската публика на која сакаме да и го доближиме клапското пеење заштитено од Унеско, истакна Маретиќ.

Женскиот хор Градац е основан во 2007 година, а на репертоарот имаат класични композиции, духовни и световни од сите музички периоди, со посебен акцент на хрватската изворна музика и домашните композитори, додека пак клапата „Виоле“ од Дрвеник повеќе од 20 години ја негуваат далматинската песна.

Во рамки на културниот настан беше промовирана збирка песни „Здивот на смртта“ чиј автор е битолчанецот Зоран Пејковски, публикација преведена на хрватски јазик.

Би можело да ве интересира

„Божиќен концерт“ во Офицерскиот дом во Битола

Ана Ололовска

Хорот и оркестарот на ООУ ,,Кузман Јосифовски – Питу од Скопје на Интернационалниот фестивал во Ричоне го освои првото место

Женскиот младински хор „Менада“ го одбележи јубилејот 40 години постоење

Градскиот женски младински хор „Менада“ годинава бележи 40 години постоење

А1он

Μонашкиот хор при Бигорскиот манастир ќе учествува на Меѓународен фестивал во Атина

Ана Ололовска

Концерт на хорот „Св. Злата Мегленска“ по повод јубилејот 25 години

Ана Ололовска