„Божиќен концерт“ во Офицерскиот дом во Битола

Од:

Како дел од чествувањето и одбележуавњето на Божиќните празници, синоќа, во Офицерскиот дом во Битола, се одржа „Божиќен концерт“.

На концертот, настапија детскиот хор „Свети Стилијан“ од Битола, машкиот хор „Свети Нектариј Битолски“ и хорот „Свети Ахил Преспански“ од Ресен.

На концертот присуствуваа неговото високок преосвештенство Митрополитот Преспанско – Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар, градоначалникот на општина Битола Тони Коњановски, како и голем број присутни граѓани, кои имаа можност да уживаат во звуците на црковната музика.

Би можело да ве интересира

Хорот и оркестарот на ООУ ,,Кузман Јосифовски – Питу од Скопје на Интернационалниот фестивал во Ричоне го освои првото место

Женскиот младински хор „Менада“ го одбележи јубилејот 40 години постоење

Празничен концерт на уметници од Хрватска во Битола

Ана Ололовска

Градскиот женски младински хор „Менада“ годинава бележи 40 години постоење

А1он

Μонашкиот хор при Бигорскиот манастир ќе учествува на Меѓународен фестивал во Атина

Ана Ололовска

Концерт на хорот „Св. Злата Мегленска“ по повод јубилејот 25 години

Ана Ололовска