Градскиот женски младински хор „Менада“ годинава бележи 40 години постоење

Од:

Со јубилеен концерт градскиот женски младински хор „Менада“ ќе одбележи 40 години од основањето. Хорот е основан од диригентот професорот Ивица Зориќ во 1981 година со цел таму да продолжат да бидат активни членките кои дотогаш биле дел од детскиот хор „Лале“, инаку формиран 1977 година. Така започнува четиридецениското опстојување на хорот каде членувале и настапувале илјадници хористки.

-Тие 40 години значат многу волја, многу љубов, многу ангажман, многу патувања. Во хорот настапувале неколку илјади хористики. Сега во хорот пеат деца на поранешни хористки. Сме имале преку 1300 концерти, а над 500 композиции имаме испеано, сме посетиле и 21 држава. Сите можни награди се освоени во Македонија, многу меѓународна награди се добиени. Настапи имаме со Македонска филхармонија, со Камерен оркестар, со многу диригенти. На овој начин се негува и продолжува богатата хорска традиција на град Тетово, која е започната уште во 19 век. Обврска е и долг кон идните генерации да се одржува хорската традиција. Голем број македонски и странски композитори посветиле композиции на хорот, вели диригентот Ивица Зориќ.

Јубилејниот концерт е закажан в сабота, 18 декември. Ќе се одржи во салата на управната зграда на Музејот на тетовскиот крај, поранешен Дом на Армијата, со почеток во 19 часот.

Би можело да ве интересира

МВР: Постојат основи на сомневање за можниот сторител на убиството во Тетово

Предраг Петровиќ

Убиениот во Тетово бил застрелан додека бил во возило

Горан Наумовски

Убиство во Тетово

Горан Наумовски

Во Тетово и во Скопје уште се санираат последиците од невремето

Невремето остави хаос во Тетово, се санираат штети и во Скопје

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Големо невреме проследено со дожд и град го зафати тетовскиот регион

Предраг Петровиќ